Operat dendrologiczny

Operat dendrologiczny czyli ekspertyza dendrologiczna z projektem gospodarki drzewostanem i wykonywana jest na podstawie aktualnej, szczegółowej inwentaryzacji dendrologicznej. Operat sporządzany jest w celu wydania zaleceń do dalszego postępowania z drzewami i krzewami znajdującymi się na terenie opracowania. W operacie każde z drzew i krzewów zostaje przyporządkowane do odpowiedniej kategorii: do zachowania, do pielęgnacji, do przesadzenia, do usunięcia, do ekspertyzy i inne. Operat wykonujemy na potrzeby realizacji nowej inwestycji wymagającej prowadzenia pielęgnacji na drzewostanie, wycinek lub przesadzeń. W przypadku planowania inwestycji w operacie wytypowane są drzewa i krzewy kolidujące z projektem i robotami budowlanymi oraz znajdują się wytyczne do sposobu prowadzenia prac w obrębie korzeni, pnia, korony (np. z użyciem technik linowych w koronie).

Wykonujemy także operaty dendrologiczne i inwentaryzacje zgodnie z Zarządzeniem Prezydenta Miasta Szczecina w sprawie Standardów utrzymania, ochrony i rozwoju terenów zieleni Miasta Szczecin oraz obowiązków służących ich wdrożeniu.

Operat dendrologiczny składa się z dwóch części:

I Część opisowa, w której zawarte są:

  • Wnioski z wykonanej oceny specjalistycznej drzew wytypowanych w wykonanej inwentaryzacji zieleni za wyjątkiem drzew przeznaczonych do usunięcia w wyniku kolizji.
  • Analiza rozwiązań alternatywnych koncepcji zabudowy i zagospodarowania terenu mająca na celu zachowanie jak największej liczby drzew i krzewów ze szczególnym uwzględnieniem okazów oznaczonych waloryzacji drzew jako cenne.
  • Opis zakresu kolizji wybranego wariantu zagospodarowanie terenu z drzewami
  • Wytyczne do projektu budowlanego obejmujące zalecany zakres zastosowania rozwiązań technicznych, projektowych i metody prowadzenia robót w przypadku koniecznej ingerencji w strefy SOD (mostki krawężnikowe, fundamenty punktowe, podwieszane chodniki, bezrozkopowe układanie instalacji, drogi tymczasowe, wykopy za pomocą sprzężonego powietrza itp.)
  • Opis koncepcji nasadzeń zastępczych/wyrównawczych
  • Wytyczne do projektu obejmujące zalecany zakres stosowania rozwiązań technicznych służących stworzeniu właściwych warunków rozwoju dla projektowanych drzew i krzewów na trudnych siedliskach (np. mieszanka kamienno- glebowa, system antykompresyjny, misy z warstwą drenażu, hydrożele, mikoryzowanie, nawierzchnie przepuszczalne, geokompozyty, rozwiązania służące retencji wód itp.)
  • Wytyczne do projektu obejmujące możliwy zakres stosowania rozwiązań nowatorskich
    (zielony dach, zielone torowisko, zieleń wertykalna itp.)

II Część graficzna sporządzona na mapie do celów projektowych bądź mapie sytuacyjno – wysokościowej zawierająca:

  • zieleń istniejącą w formie graficznej analogicznej do przyjętej w inwentaryzacji dendrologicznej na tle planowanej zabudowy i zagospodarowania, oznaczeniem drzew i krzewów do usunięcia, przesadzenia, objęcia zabiegami pielęgnacyjnymi, oznaczenie drzew zgodnie z wykonaną waloryzacją drzewostanu
  • zieleń istniejącą w formie graficznej analogicznej do przyjętej w inwentaryzacji dendrologicznej na tle planowanego zagospodarowania terenu oznaczenie drzew zgodnie z wykonaną waloryzacją drzewostanu
  • odzwierciedlenie realnego obwodu pnia dla drzew o obwodzie przekraczającym 200 cm
  • zasięg nabiegów korzeniowych dla drzew o obwodzie przekraczającym 150 cm
  • strefy ochrony drzew (SOD) i nienaruszalnych stref ochrony drzew (NSOD)
  • aktualne rzędne wysokościowe terenu i zastanych obiektów w obrębie rzutów koron drzew przeznaczonych do pozostawienia, w szczególności drzew cennych
  • zasięg i głębokość wykopów koniecznych do realizacji robót w SOD
  • oznaczenie proponowanej lokalizacji i zakresu stosowanych rozwiązań ograniczających ryzyko uszkodzenia drzew w przypadku konieczności prowadzenia prac w SOD oznaczenie proponowanej lokalizacji i zakresu stosowania rozwiązań technicznych służących stworzeniu właściwych warunków rozwoju dla projektowanych drzew i krzewów
  • koncepcja planowanych nasadzeń zastępczych/wyrównujących na tle planowanego zagospodarowania terenu,